Festivalul de Artă Medievală Ştefan cel Mare

Evenimentele se desfăşoară în oraşul Suceava, judeţul Suceava.

Program

luni, 11 august 2008

* ora 17:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Deschiderea principală a festivalului

* ora 17:15, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
APUS DE SOARE de Barbu Ştefănescu Delavrancea – Teatrul Mihai Eminescu Botoşani

* ora 19 :00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
APUS DE SOARE de Barbu Ştefănescu Delavrancea – Teatrul Mihai Eminescu Botoşani

marţi, 12 august 2008

* ora 17:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
APUS DE SOARE de Barbu Ştefănescu Delavrancea – Teatrul Mihai Eminescu Botoşani

* ora 19 :00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
APUS DE SOARE de Barbu Ştefănescu Delavrancea – Teatrul Mihai Eminescu Botoşani

miercuri, 13 august 2008

* ora 17:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
APUS DE SOARE de Barbu Ştefănescu Delavrancea – Teatrul Mihai Eminescu Botoşani

* ora 19:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
APUS DE SOARE de Barbu Ştefănescu Delavrancea – Teatrul Mihai Eminescu Botoşani

joi, 14 august 2008

* ora 22:35, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Jocuri cu focuri / Ţara Bârsei

vineri, 15 August 2008

* ora 10:00, Cetatea de Scaun
Parada Participanţilor

* ora 12:30, Cetatea de Scaun
Ordinul Cavalerilor de Transilvania din Hermanstad – jonglerii, acrobaţi pe picioroange

* ora 13:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Studio 24 – Despre femei şi bărbaţi

* ora 13:45, Camera de Gardă a Cetăţii de Scaun
Farsă medievală – Hermanstadt

* ora 14:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Turnir de arme – Mediaş

* ora 14:30, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Iubirile lui Pulcinella – Studio 24

* ora 15:15, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Şcoală de tir – Gladius Dei

* ora 16:00, Cetatea de Scaun
Deschiderea oficială a Festivalului Medieval

* ora 16:10, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Atestarea Cetăţii de Scaun a Sucevei – 1388

* ora 16:35, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Innuendo – spectacol cu lupte medievale, dans medieval, teatru – Hermanstadt

* ora 17:25, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Din dragoste de Shakespeare – Arleking

* ora 18:15, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Atelier de lupte medievale – Hermanstadt

* ora 18:15, Camera de Gardă a Cetăţii de Scaun
Farsă medievală – Hermanstadt

* ora 18:45, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Turnirul armelor medievale – Ţara Bârsei

* ora 18:45, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Atelier de lupte – Gladius Dei

* ora 19:15, Camera de Gardă a Cetăţii de Scaun
Farsă medievală – Hermanstadt

* ora 19 :30, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Ordinul cavalerilor de Mediaş

* ora 20:10 , Pulberăria Cetăţii de Scaun
Concert muzică medievală şi tradiţională europeană TRUVERII

* ora 21:00 , Pulberăria Cetăţii de Scaun
Renegatul – spectacol cu foc, dans, lupte, cascadorii – Gladius Dei

* ora 21:30 , Pulberăria Cetăţii de Scaun
Artificii şi jocuri cu focul – Hermanstadt

* ora 22:15, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
În căutarea Graalului – dans lupte, cascadorii – Gladius Dei

* ora 24:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Jocuri cu focul – Hermanstadt

sâmbătă, 16 august 2008

* ora 09:00, Zidul Alexandru cel Bun, Cetatea de Scaun
Poveşti de buzunar – Teatrul Vasilache

* ora 09:50, Zidul Alexandru cel Bun, Cetatea de Scaun
Atelier de dansuri medievale – Hermanstadt

* ora 11:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Fata babei şi fata moşneagului – Teatrul Vasilache

* ora 11:50, Cetatea de Scaun
Ordinul Cavalerilor de Transilvania din Hermanstad – jonglerii, acrobaţi pe picioroange

* ora 12:40, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Răzbunarea – dans, lupte cu spada şi cascadorii Gladius Dei

* ora 13:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Studio 24 – Despre femei şi bărbaţi

* ora 13:45, Camera de Gardă a Cetăţii de Scaun
Farsă medievală – Hermanstadt

* ora 14:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Turnir de arme- Mediaş

* ora 14:30, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Iubirile lui Pulcinella – Studio 24

* ora 15:15, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Şcoală de tir – Gladius Dei

* ora 16:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Moartea lui Despot Vodă la Suceava

* ora 16:35, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Innuendo – spectacol cu lupte medievale, dans medieval, teatru – Hermanstadt

* ora 17:25, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Din dragoste de Shakespeare – Arleking

* ora 18:15, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Atelier de lupte medievale – Hermanstadt

* ora 18:15, Camera de Gardă a Cetăţii de Scaun
Farsă medievală – Hermanstadt

* ora 18:45, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Turnirul armelor medievale – Ţara Bârsei

* ora 19:15, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Atelier de lupte – Gladius Dei

* ora 19:15, Camera de Gardă a Cetăţii de Scaun
Farsă medievală – Hermanstadt

* ora 19:30, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Ordinul cavalerilor de Mediaş

* ora 20:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Concert muzică medievală şi tradiţională europeană TRUVERII

* ora 20:50, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Renegatul – spectacol cu foc, dans, lupte, cascadorii – Gladius Dei

* ora 21:10, Şanţul de Apărare, Cetatea de Scaun
Cavalerul Alb – turnir – Oval Production Group

* ora 00:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Arderea vrăjitoarei – Ţara Bârsei

* ora 00:45, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Supravieţuitorii cetăţii – concurs de supravieţuire

duminică, 17 august 2008

* ora 09:00, Zidul Alexandru cel Bun, Cetatea de Scaun
Poveşti de buzunar – Teatrul Vasilache

* ora 09:50, Zidul Alexandru cel Bun, Cetatea de Scaun
Atelier de dansuri medievale – Hermanstadt

* ora 11:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Fata babei şi fata moşneagului – Teatrul Vasilache

* ora 11:50, Cetatea de Scaun
Ordinul Cavalerilor de Transilvania din Hermanstad – jonglerii, acrobaţi pe picioroange

* ora 12:40, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Răzbunarea – dans, lupte cu spada şi cascadorii Gladius Dei

* ora 13:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Studio 24 – Despre femei şi bărbaţi

* ora 13 :45, Camera de Gardă a Cetăţii de Scaun
Farsă medievală – Hermanstadt

* ora 14:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Turnir de arme- Mediaş

* ora 14:30, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Îndeletniciri cavalereşti (interactiv) – Ţara Bârsei

* ora 15:15, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Şcoală de tir – Gladius Dei

* ora 16:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Nuntă medievală din Moldova

* ora 16:35, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Innuendo – spectacol cu lupte medievale, dans medieval, teatru – Hermanstadt

* ora 17:25, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Din dragoste de Shakespeare – Arleking

* ora 18:15, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Atelier de lupte medievale – Hermanstadt

* ora 18:15, Camera de Gardă a Cetăţii de Scaun
Farsă medievală – Hermanstadt

* ora 18:45, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Iubirile lui Pulcinella – Studio 24

* ora 18:45, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Atelier de lupte – Gladius Dei

* ora 19:15, Camera de Gardă a Cetăţii de Scaun
Farsă medievală – Hermanstadt

* ora 19:30, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Ordinul cavalerilor de Mediaş

* ora 20:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun
Turnirul armelor cavalereşti – Ţara Bârsei

* ora 20:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun

concert muzică medievală şi tradiţională europeană TRUVERII

* ora 20:50, Pulberăria Cetăţii de Scaun
Renegatul – spectacol cu foc, dans, lupte, cascadorii – Gladius Dei

* ora 21:10, Şanţul de apărare a Cetăţii de Scaun
Cavalerul Alb – turnir – Oval Production Group

* ora 22:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun
artificii şi jocuri cu focul – Hermanstadt

* ora 22:00, Zidul Alexandru cel Bun, Cetatea de Scaun
închiderea oficială a Festivalului

Sursa

Enjoy !!!